Innowacyjna i niezawodna – sukces testów ładowarki LD7 od KGHM ZANAM S.A.

Sukces testów ładowarki LD7 KGHM ZANAM S.A. w warunkach górniczych KGHM Polska Miedź S.A.

W KGHM Zanam S.A. doskonale rozumiemy, jak istotne jest zaufanie, dlatego zawsze stawiamy na najwyższe standardy. Potwierdzeniem tego są pomyślnie zakończone testy ładowarki LD7, maszyny dedykowanej do precyzyjnych prac montażowych i transportowych w oddziale CDR, O/ZG Polkowice-Sieroszowice. Miejscem prowadzenia prób ruchowych był rejon szybu P-VII, gdzie maszyna potwierdziła swoją niezawodność, wysoką wydajność oraz dostosowanie do specyficznych wymagań środowiskowych, panujących w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A.

-Ładowarka LD7 została zaprojektowana z myślą o pracy w podziemnych, niezagrożonych wybuchem wyrobiskach zakładów górniczych wydobywających rudy metali. Aby sprostać specyficznym wymaganiom KGHM Polska Miedź S.A., nasi inżynierowie wprowadzili zmiany modernizacyjne, mające na celu zwiększenie efektywności pracy maszyny oraz poprawę jej parametrów użytkowych. W KGHM Zanam S.A. kładziemy duży nacisk na indywidualne podejście do potrzeb naszych klientów, dlatego jesteśmy gotowi realizować jednostkowe zamówienia pod konkretne wymagania. To właśnie dzięki takiemu podejściu i wprowadzonym modyfikacjom osiągnęliśmy sukces testów – powiedział Prezes Zarządu KGHM Zanam S.A., Marcin Skórski.

W celu dostosowania ładowarki LD7 do realizacji prac charakterystycznych dla oddziału CDR inżynierowie z KGHM ZANAM S.A. wprowadzili odpowiednie zmiany konstrukcyjne poprawiające funkcjonalność maszyny, w tym m.in. łyżki. Zakres modernizacji łyżki polegał na poszerzeniu i wydłużeniu lemiesza, wydłużeniu ostrzy bocznych oraz wprowadzeniu otworu transportowego w lemieszu łyżki. Ładowarka została wyposażona w dodatkową kamerę, która wraz z monitorem umieszczonym w kabinie operatora umożliwia precyzyjną obserwację pola roboczego, co jest kluczowe przy pracach montażowych i transportowych w ograniczonych przestrzeniach.

Dzięki doskonałej stateczności i odpowiednio dobranemu układowi napędowemu LD7 jest zdolna do pracy w wyrobiskach o pochyleniach w kierunku jazdy do 15° oraz w kierunku prostopadłym do kierunku jazdy do 8°. Duża zwrotność maszyny umożliwia swobodny przejazd w chodnikach krzyżujących się pod kątem 90°, co jest szczególnie istotne w ograniczonych przestrzeniach oddziału CDR w rejonie szybu P-VII.

Przeprowadzone testy, które trwały kilka miesięcy, objęły szczegółową analizę parametrów wydajnościowych, dyspozycyjności, bezpieczeństwa oraz ergonomii pracy operatora. Wyniki wykazały, że modernizacja ładowarki LD7 na potrzeby O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” przyniosła znaczące korzyści w zakresie efektywności i niezawodności. Wprowadzone rozwiązania znacząco podniosły poziom bezpieczeństwa zarówno dla operatora, jak i całego zespołu. Potwierdzeniem wysokiej jakości oraz możliwości technicznych ładowarki LD7 jest sfinalizowana z sukcesem sprzedaż, która stanowi najlepszą rekomendację dla jej walorów użytkowych.

Zakończenie testów potwierdziło, że ładowarka LD7 jest gotowa do pracy w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A. Wysoka jakość wykonania i dostosowanie do specyficznych warunków pracy na oddziale CDR zapewniają, że LD7 jest maszyną niezawodną i wielofunkcyjną. Odzwierciedleniem tego są 22 egzemplarze pracujące od ponad 3 lat w kopalniach niemieckiego holdingu K+S. W tym roku zakończono również kontrakt dla Kopalni Soli „Kłodawa”, która odebrała pięć ładowarek z serii LD7, co stanowi kolejne potwierdzenie funkcjonalności i wytrzymałości tej maszyny – powiedział Wiceprezes ds. Technicznych KGHM Zanam, Mariusz Zybaczyński.